Race | Event | Start time ^ | Qualify | Lane 1 | Lane 2 | Lane 3 | Lane 4 | Lane 5 | Lane 6 |
46 | Under 19 Men 8+ | 7:00 am, 27 Apr 2019, PDT |
Heat 1 1 plus next 5 to Finals AB |
Mount Baker Rowing Club (Sagerson, T) | Victoria City RC () | Rose City Rowing Club (Edington, D) | Vancouver College (MacDonald, J) | National Training Centre (Zimmerman, R) | |
47 | Under 19 Men 8+ | 7:06 am, 27 Apr 2019, PDT |
Heat 2 1 plus next 5 to Finals AB |
Lake Oswego Community Rowing (Liu, J) | Pocock Rowing Center (Lindauer, J) | Green Lake Rowing Club (Anderson, G) |
National Training Centre (Loutit, J) (ex) scratch
|
||
48 | Under 19 Women 8+ | 7:12 am, 27 Apr 2019, PDT |
Heat 1 5 to Final |
Mount Baker Rowing Club (Bennett, H) | Green Lake Rowing Club (Garrison, A) | Rose City Rowing Club (Belli, H) | Victoria City RC (Inglis, S) | Pocock Rowing Center (Stamatoyannopoulos, A) | |
19 | Under 19 School Women 8+ | 7:18 am, 27 Apr 2019, PDT |
Heat 1 1 plus next 4 fastest to Final |
Claremont Sports Institute (Loewen, J) | Brentwood College School (Collins, A) | St. Michaels University School (Curry, E) | Shawnigan Lake RC (Brennan-McCann, M) | ||
20 | Under 19 School Women 8+ | 7:24 am, 27 Apr 2019, PDT |
Heat 2 1 plus next 4 fastest to Final |
Lakeside School (Copeland, S) | Seattle Preparatory School (Cravy, T) | Bainbridge Island Rowing (Dymoke, G) | |||
21 | Under 17 Novice Men 4x+ | 7:30 am, 27 Apr 2019, PDT |
Heat 1 1 plus next 4 fastest to Final |
Rose City Rowing Club () (ex) scratch
|
Burton Beach Rowing Club (Edwards, B) | Lake Oswego Community Rowing (Gaedeke, P) | Oregon Rowing Unlimited (Britten, L) | Seattle Preparatory School (Kosiara, H) | |
22 | Under 17 Novice Men 4x+ | 7:36 am, 27 Apr 2019, PDT |
Heat 2 1 plus next 4 fastest to Final |
Pocock Rowing Center (Yi, J) | Brentwood College School (McGladery Levasseur, S) | Vancouver Rowing Club (Edge, B) | Gorge Narrows Rowing Club (Treloar, N) | St. Michaels University School (Salazar, E) | Victoria City RC (Scott, J) |
23 | Under 17 Novice Women 4x+ | 7:42 am, 27 Apr 2019, PDT |
Heat 1 1 plus next 3 fastest to Final |
Brentwood College School (Pavlis, E) | Seattle Preparatory School (Dickey, F) | Shawnigan Lake RC (King, A) | Lake Oswego Community Rowing (Garrett, L) | ||
24 | Under 17 Novice Women 4x+ | 7:48 am, 27 Apr 2019, PDT |
Heat 2 1 plus next 3 fastest to Final |
Bainbridge Island Rowing (Kimzey, A) |
Rose City Rowing Club () (ex) scratch
|
Lakeside School (Thomas, A) | Victoria City RC (Blewett, H) | Crofton House School (Franke, E) | |
25 | Under 17 Novice Women 4x+ | 7:54 am, 27 Apr 2019, PDT |
Heat 3 1 plus next 3 fastest to Final |
Maple Bay Rowing Club (Stemler, A) | Salt Spring Island Rowing Club (Vandort, R) | Vashon Island Rowing Club (Cain, E) | Green Lake Rowing Club (Evans, E) | ||
26 | Under 19 Novice Men 8+ | 8:00 am, 27 Apr 2019, PDT |
Heat 1 1 plus next 4 fastest to Final |
Green Lake Rowing Club (Blumenzweig, J) | Pocock Rowing Center (Mignone, L) | Bainbridge Island Rowing (Moore, E) | Brentwood College School (Robertson, G) | Lake Oswego Community Rowing (Berens, W) | |
27 | Under 19 Novice Men 8+ | 8:06 am, 27 Apr 2019, PDT |
Heat 2 1 plus next 4 fastest to Final |
Bainbridge Island Rowing (Collins, L) | Mount Baker Rowing Club (Negrin, J) | Green Lake Rowing Club (Bell, S) | Rose City Rowing Club (Cornejo, E) | ||
28 | Under 19 Novice Women 8+ | 8:12 am, 27 Apr 2019, PDT |
Heat 1 1 plus next 4 fastest to Final |
Mount Baker Rowing Club (Kemp, A) | Bainbridge Island Rowing (O'Brien, C) | Pocock Rowing Center (Newstead, E) | Lakeside School (Gavin, M) | ||
29 | Under 19 Novice Women 8+ | 8:18 am, 27 Apr 2019, PDT |
Heat 2 1 plus next 4 fastest to Final |
Bainbridge Island Rowing (Yoson, L) | Rose City Rowing Club (McNeal, E) | Green Lake Rowing Club (Brashers, A) | Green Lake Rowing Club (Schachter, R) | ||
30 | Under 17 Men 4x+ | 8:24 am, 27 Apr 2019, PDT |
Heat 1 1 plus next 3 fastest to Final |
Vashon Island Rowing Club (Hichens, B) | Nanaimo Rowing Club (Jonah-Bigg, M) | Seattle Scullers (Lavery, D) | Brentwood College School (Phillips, N) | Shawnigan Lake RC (Platt, G) | |
31 | Under 17 Men 4x+ | 8:30 am, 27 Apr 2019, PDT |
Heat 2 1 plus next 3 fastest to Final |
Claremont Sports Institute (Schellenberg, B) | Maple Bay Rowing Club (Reid, B) | Pocock Rowing Center (Wiley, R) | St. Michaels University School (Roberts, S) | Brentwood College School (Hennessy, T) | |
32 | Under 17 Men 4x+ | 8:36 am, 27 Apr 2019, PDT |
Heat 3 1 plus next 3 fastest to Final |
Oregon Rowing Unlimited (Zimmermann, M) | Vancouver College (Hanley, F) | Victoria City RC (Keeler, D) | Vancouver Rowing Club (Bailey, J) | Seattle Preparatory School (Dennehy, N) | Burton Beach Rowing Club (Edwards, B) |
33 | Under 17 Women 4x+ | 8:42 am, 27 Apr 2019, PDT |
Heat 1 1 plus next 3 fastest to Final |
Brentwood College School (Golding, S) | Vashon Island Rowing Club (Cain, E) | Crofton House School (Stuart, L) | Pocock Rowing Center (Meuleman, A) | Victoria City RC (Wardell, S) | |
34 | Under 17 Women 4x+ | 8:48 am, 27 Apr 2019, PDT |
Heat 2 1 plus next 3 fastest to Final |
Lakeside School (Milan, E) | Gorge Narrows Rowing Club (Gwillim, G) | Nanaimo Rowing Club (Duifhuis, M) | Seattle Preparatory School (Gauvin, L) | Claremont Sports Institute (Stephens, E) | |
35 | Under 17 Women 4x+ | 8:54 am, 27 Apr 2019, PDT |
Heat 3 1 plus next 3 fastest to Final |
Maple Bay Rowing Club (Watt, M) | Shawnigan Lake RC (Fulton, E) | Oregon Rowing Unlimited (Redmond, S) | St. Michaels University School (Couchman, G) |
Green Lake Rowing Club (Jacobsen, F) scratch
|
|
36 | Under 19 JV Men 2x | 9:00 am, 27 Apr 2019, PDT |
Heat 1 1 plus next 3 fastest to Final |
Gorge Narrows Rowing Club (Aitken, K) | Nanaimo Rowing Club (Knight, J) | Burton Beach Rowing Club (Kelly, D) | Bainbridge Island Rowing (Muir, J) | Seattle Scullers (Brown, A) | Vashon Island Rowing Club (Rosen, A) |
37 | Under 19 JV Men 2x | 9:06 am, 27 Apr 2019, PDT |
Heat 2 1 plus next 3 fastest to Final |
Vancouver Rowing Club (Kovach, M) | Vashon Island Rowing Club (Winkler, N) | Lake Oswego Community Rowing (Wright, J) | Oregon Rowing Unlimited (Beremski, I) | ||
38 | Under 19 JV Men 2x | 9:12 am, 27 Apr 2019, PDT |
Heat 3 1 plus next 3 fastest to Final |
Seattle Preparatory School (Nichols, P) | Claremont Sports Institute (Torta, F) | Victoria City RC (Friedmann, E) | Shawnigan Lake RC (Regan, E) | Brentwood College School (Taciuk-Cabrolier, M) | |
39 | Under 19 JV Women 2x | 9:18 am, 27 Apr 2019, PDT |
Heat 1 1 plus next 3 fastest to Final |
Crofton House School (Pan, M) | Maple Bay Rowing Club (Castle, J) | Brentwood College School (Featherstone, N) | Gorge Narrows Rowing Club (Williams, J) | Seattle Preparatory School (Tuminello, A) | Lake Oswego Community Rowing (Schubert, M) |
40 | Under 19 JV Women 2x | 9:24 am, 27 Apr 2019, PDT |
Heat 2 1 plus next 3 fastest to Final |
Shawnigan Lake RC (Bryant, H) | St. Michaels University School (Jiang, K) |
Crofton House School (Hopkins, K) scratch
|
Burton Beach Rowing Club (Bellscheidt, R) | Claremont Sports Institute (Vincent, S) | Brentwood College School (Moen, L) |
41 | Under 19 JV Women 2x | 9:30 am, 27 Apr 2019, PDT |
Heat 3 1 plus next 3 fastest to Final |
Lake Oswego Community Rowing (Maurer, C) | Deep Cove Rowing Club (Tamturk, A) (ex) | Vancouver Rowing Club (Dalzell, D) | Delta Deas Rowing Club (Gach, E) | Victoria City RC (Barnes, M) | Brentwood College School (Broomfield, N) |
49 | Under 17 JV Men 4x+ | 9:36 am, 27 Apr 2019, PDT |
Heat 1 1 plus next 4 fastest to Final |
Maple Bay Rowing Club (Smith, J) | Vancouver College (Koch, G) | Oregon Rowing Unlimited (Britten, L) | Shawnigan Lake RC (Redl, A) | Nanaimo Rowing Club (Stone, C) | |
50 | Under 17 JV Men 4x+ | 9:42 am, 27 Apr 2019, PDT |
Heat 2 1 plus next 4 fastest to Final |
Gorge Narrows Rowing Club () | Victoria City RC (Thompson, J) | Claremont Sports Institute (OMMUNDSEN, A) | Burton Beach Rowing Club (Edwards, B) | ||
51 | Under 17 JV Women 4x+ | 9:48 am, 27 Apr 2019, PDT |
Heat 1 1 plus next 4 fastest to Final |
Brentwood College School (Roy, A) | Claremont Sports Institute (Rudolf, L) | Gorge Narrows Rowing Club (Dickau, P) | Shawnigan Lake RC (Ketch, A) | ||
52 | Under 17 JV Women 4x+ | 9:54 am, 27 Apr 2019, PDT |
Heat 2 1 plus next 4 fastest to Final |
Victoria City RC (Veerkamp, A) | Maple Bay Rowing Club (Blumel, M) | Crofton House School (Franke, E) | Lakeside School (Yue, K) | ||
53 | Under 19 Men 4x+ | 10:00 am, 27 Apr 2019, PDT |
Final A |
St. Michaels University School (Oblin, M) | Pocock Rowing Center (Royer, C) | Seattle Scullers (Hissong, D) | Victoria City RC (Thomas, S) | Claremont Sports Institute (Torta, F) | Shawnigan Lake RC (Potthast, M) |
54 | Under 19 Women 4x+ | 10:06 am, 27 Apr 2019, PDT |
Final A |
Seattle Preparatory School (Gauvin, L) | Delta Deas Rowing Club (Vangsgaard, D) | Burton Beach Rowing Club (Moses, M) | Victoria City RC (letham, P) | Crofton House School (Douville, G) | Claremont Sports Institute (Obst, B) |
55 | Under 19 Novice Men 4x+ | 10:14 am, 27 Apr 2019, PDT |
Final A |
Vancouver Rowing Club (Edge, B) | Seattle Preparatory School (Kosiara, H) | Vashon Island Rowing Club (Thorpe, C) | Bainbridge Island Rowing (Siebert, W) | Lakeside School (Kurlander, D) | Gorge Narrows Rowing Club (Stelter, N) |
56 | Under 19 Novice Women 4x+ | 10:22 am, 27 Apr 2019, PDT |
Final A |
Maple Bay Rowing Club (Woods, G) | Seattle Preparatory School (Dickey, F) | St. Michaels University School (Furey, T) | Brentwood College School (Draper, A) | Pocock Rowing Center (Schultz, C) | Bainbridge Island Rowing (Modarelli, S) |
57 | Under 17 Men 8+ | 10:30 am, 27 Apr 2019, PDT |
Final A |
Pocock Rowing Center (Tsemekhman, D) | Mount Baker Rowing Club (Greenblatt, J) | Brentwood College School (Kruger, D) | Vancouver College (Banducci, M) | Rose City Rowing Club (Davis, J) | Shawnigan Lake RC (Platt, G) |
58 | Under 17 Women 8+ | 10:38 am, 27 Apr 2019, PDT |
Final A |
Gorge Narrows Rowing Club (Gwillim, G) | Victoria City RC (Wardell, S) | Green Lake Rowing Club (Theobald, G) | St. Michaels University School (Curry, E) | Brentwood College School (Golding, S) | Shawnigan Lake RC (Fulton, E) |
59 | Under 19 JV Men 4x+ | 10:46 am, 27 Apr 2019, PDT |
Final A |
Vashon Island Rowing Club (Rosen, A) | Claremont Sports Institute (Klouda, A) | Victoria City RC (Friedmann, E) | Shawnigan Lake RC (Gurski, W) | Green Lake Rowing Club (Mansker, T) | Vancouver Rowing Club (Kovach, M) |
60 | Under 19 JV Women 4x+ | 10:54 am, 27 Apr 2019, PDT |
Final A |
Seattle Preparatory School (Frauenheim, M) | Victoria City RC (Fraser, H) | Delta Deas Rowing Club (Vangsgaard, D) | Maple Bay Rowing Club (Castle, J) | Claremont Sports Institute (Vincent, S) | Burton Beach Rowing Club (Lorentzen, A) |
61 | Under 19 School Men 8+ | 11:02 am, 27 Apr 2019, PDT |
Final A |
Bainbridge Island Rowing (Faust, N) | Vancouver College (MacDonald, J) | Lakeside School (Wang, T) | Brentwood College School (Stanhope, E) | Seattle Scullers (Brown, A) | |
62 | Under 19 School Women 8+ | 11:10 am, 27 Apr 2019, PDT |
Final A |
St. Michaels University School (Curry, E) | Shawnigan Lake RC (Brennan-McCann, M) | Brentwood College School (Collins, A) | Seattle Preparatory School (Cravy, T) | Bainbridge Island Rowing (Dymoke, G) | Claremont Sports Institute (Loewen, J) |
63 | Under 17 Novice Men 4x+ | 11:18 am, 27 Apr 2019, PDT |
Final A |
Seattle Preparatory School (Kosiara, H) | Oregon Rowing Unlimited (Britten, L) | Burton Beach Rowing Club (Edwards, B) | Victoria City RC (Scott, J) | Lake Oswego Community Rowing (Gaedeke, P) | Gorge Narrows Rowing Club (Treloar, N) |
64 | Under 17 Novice Women 4x+ | 11:26 am, 27 Apr 2019, PDT |
Final A |
Brentwood College School (Pavlis, E) | Maple Bay Rowing Club (Stemler, A) | Seattle Preparatory School (Dickey, F) | Victoria City RC (Blewett, H) | Lake Oswego Community Rowing (Garrett, L) | Vashon Island Rowing Club (Cain, E) |
65 | Under 19 Novice Men 8+ | 11:34 am, 27 Apr 2019, PDT |
Final A |
Bainbridge Island Rowing (Collins, L) | Bainbridge Island Rowing (Moore, E) | Pocock Rowing Center (Mignone, L) | Green Lake Rowing Club (Bell, S) | Green Lake Rowing Club (Blumenzweig, J) | Rose City Rowing Club (Cornejo, E) |
43 records. Export as CSV