logo

Draw for Brentwood Regatta 2022 on 30 Apr 2022


Race Event Start time ^ Qualify Lane 1 Lane 2 Lane 3 Lane 4 Lane 5 Lane 6 Lane 7
18 Under 19 JV Men 4x- 11:30 am, 30 Apr 2022, PDT Heat 1
1 plus next 6 to Finals AB
Salt Spring Island Rowing Club (Williamson, G) Claremont Sports Institute (Guse, V) St. George's School (Maijer, B) Brentwood College School (OConnor, L)      
19 Under 19 JV Men 4x- 11:38 am, 30 Apr 2022, PDT Heat 2
1 plus next 6 to Finals AB
St. George's School (Leung, E) Shawnigan Lake RC (Dyer, G) Oregon Rowing Unlimited (Hathaway, W) Brentwood College School (McKinnon, L)      
31 Under 19 Men 1x 11:46 am, 30 Apr 2022, PDT Final B
  Nanaimo Rowing Club (Rogers, W) Shawnigan Lake RC (Gillmore, I) Berkeley Paddling & Rowing Club (Malecki, D) Vancouver Rowing Club (Mertins, S)    
32 Under 19 Men 1x 11:54 am, 30 Apr 2022, PDT Final A
Victoria City RC (Joiner, A) Shawnigan Lake RC (Platt, G) Burton Beach Rowing Club (Kelly, D) Victoria City RC (Klein, C) Brentwood College School (Dorward, A) Seattle Scullers (Adler, J)  
33 Under 19 Women 1x 12:02 pm, 30 Apr 2022, PDT Final B
Nanaimo Rowing Club (Maras-Hilling, E) Salt Spring Island Rowing Club (Nickels, Q) Burton Beach Rowing Club (Rutschow, K) Brentwood College School (Berz, F) Salt Spring Island Rowing Club (Clarke, Z) Brentwood College School (Ericson, E)  
34 Under 19 Women 1x 12:10 pm, 30 Apr 2022, PDT Final A
Claremont Sports Institute (Lewis, E) Victoria City RC (Butterfield, M) Thunder Rowing Crew (Witts, N) Victoria City RC (Wale, E) Barrie Rowing Club (Rose, K) Shawnigan Lake RC (Tuttle, A)  
36 Under 17 Men 2x 12:18 pm, 30 Apr 2022, PDT Final B
Vancouver College (Beese, A) Vancouver Rowing Club (Montano, T) St. George's School (Maijer, B) Oregon Rowing Unlimited (Andersen, L) Thunder Rowing Crew (Pearce, O) Shawnigan Lake RC (Pickens, J)  
37 Under 17 Men 2x 12:26 pm, 30 Apr 2022, PDT Final A
St. George's School (Kazimirski, O) Burton Beach Rowing Club (Merrigan, Z) Thunder Rowing Crew (Morden, N) Oregon Rowing Unlimited (Koski, D) Oregon Rowing Unlimited (Harris, A) Victoria City RC (Infante, G)  
39 Under 17 Women 2x 12:34 pm, 30 Apr 2022, PDT Final B
Nanaimo Rowing Club (Mckenzie, L) Brentwood College School (Kammann, E) Vancouver Rowing Club (Liu, S) Claremont Sports Institute (Hardy, M) Shawnigan Lake RC (Lonsdale, T) Brentwood College School (Wong, E)  
40 Under 17 Women 2x 12:42 pm, 30 Apr 2022, PDT Final A
Maple Bay Rowing Club (Stemler, A) Oregon Rowing Unlimited (Young, Z) Oregon Rowing Unlimited (Sopko, C) Maple Bay Rowing Club (Prokopchuk, A) Claremont Sports Institute (Szulc, T) Victoria City RC (Rowland, L)  
41 Under 19 Lwt72 Men 1x 12:50 pm, 30 Apr 2022, PDT Final B
  Shawnigan Lake RC (Edgson, T) Thunder Rowing Crew (Kalheim, Q) Vancouver College (Koch, G) Seattle Scullers (Finch, O)    
42 Under 19 Lwt72 Men 1x 12:58 pm, 30 Apr 2022, PDT Final A
Oregon Rowing Unlimited (Schoewe, G) Nanaimo Rowing Club (Rogers, p) Claremont Sports Institute (Turner, L) Vancouver Rowing Club (Edmonds, K) Shawnigan Lake RC (Howard, B) Claremont Sports Institute (Kim, Y)  
43 Under 19 Lwt63 Women 1x 1:05 pm, 30 Apr 2022, PDT Final A
Shawnigan Lake RC (Hick, B)   Seattle Scullers (Finch, L) Vancouver Rowing Club (Reischer Craft, A)   Claremont Sports Institute (Chow, K)  
44 Under 19 JV Men 2x 1:06 pm, 30 Apr 2022, PDT Final B
  Victoria City RC (Kotze, H) St. George's School (Leung, E) Brentwood College School (Miller, S) Maple Bay Rowing Club (Buckland, T)    
45 Under 19 JV Men 2x 1:08 pm, 30 Apr 2022, PDT Final A
Salt Spring Island Rowing Club (Rome, J) Oregon Rowing Unlimited (Schoenen, M) Claremont Sports Institute (Wolfelsperger, F) Claremont Sports Institute (Kley, M) Victoria City RC (Wilson, J.) Shawnigan Lake RC (Kelly, S)  
47 Under 19 JV Women 2x 1:10 pm, 30 Apr 2022, PDT Final A
Victoria City RC (Parfitt, Q) Oregon Rowing Unlimited (Marais, N)   Claremont Sports Institute (Ommundsen, H) Maple Bay Rowing Club (Westgate, C) Maple Bay Rowing Club (Woods, G) Victoria City RC (Russell, C)
48 Under 19 Men 2- 1:15 pm, 30 Apr 2022, PDT Final A
Vancouver College (Khayam, L) Oregon Rowing Unlimited (Zimmermann, M) Victoria City RC (Marcovitz, O) Brentwood College School (Gewehr, M) Vancouver College (Bousalis, P) Victoria City RC (Crowle, H) Vancouver College (Sage, C)
49 Under 19 Women 2- 1:20 pm, 30 Apr 2022, PDT Final A
  Oregon Rowing Unlimited (Scogna, Z) Holy Names Academy (Mason, S) Victoria City RC (Regosa, S) Holy Names Academy (Surbeck, C) Victoria City RC (Blue, T)  
50 Under 17 Men 8+ 1:40 pm, 30 Apr 2022, PDT Final B
  Green Lake Rowing Club (Singleton, W) St. Michaels University School (Zhang, T) Green Lake Rowing Club (Ronco, S)      
51 Under 17 Men 8+ 1:48 pm, 30 Apr 2022, PDT Final A
Shawnigan Lake RC (Lamotte, C) Brentwood College School (Dahlstrom, F) Vancouver College (Madruga, O) St. George's School (Yu, S) Brentwood College School (MacKenzie, M) Victoria City RC (Infante, G)  
52 Under 17 Women 8+ 1:56 pm, 30 Apr 2022, PDT Final A
Victoria City RC (watson, k) St. Michaels University School (Hlannon, P) Holy Names Academy (Parks, M) Green Lake Rowing Club (Ryter, K) Brentwood College School (Lougheed, T) Oregon Rowing Unlimited (Kokoori, S) Holy Names Academy (frossard, h)
54 Under 19 Novice Men 4x+ 2:04 pm, 30 Apr 2022, PDT Final A
Vancouver Rowing Club (O'Sullivan, C) St. Michaels University School (Fuller, E) Victoria City RC (Blue, D) Victoria City RC (Homer-Dixon, B) Brentwood College School (Paul, J) Green Lake Rowing Club (Kazala, K)  
56 Under 19 Novice Women 4x+ 2:12 pm, 30 Apr 2022, PDT Final A
Brentwood College School (Buziak, D) Maple Bay Rowing Club (Wood, S) St. Michaels University School (Tan, A) Victoria City RC (Woodward, G) Holy Names Academy (Hill, O) Holy Names Academy (Duggan, N)  
57 Under 19 Men 4x- 2:20 pm, 30 Apr 2022, PDT Final B
Green Lake Rowing Club (Davidson, S) Vancouver Rowing Club (Mertins, S) Brentwood College School (Parks, C) Burton Beach Rowing Club (Merrigan, Z) Maple Bay Rowing Club (Smith, J) Green Lake Rowing Club (Kinney, E)  
58 Under 19 Men 4x- 2:28 pm, 30 Apr 2022, PDT Final A
Victoria City RC (Joiner, A) Shawnigan Lake RC (Platt, G) Claremont Sports Institute (Schaefer, G) Oregon Rowing Unlimited (Finn, T) Thunder Rowing Crew (Morden, T) St. Michaels University School (Vincent, O)  
59 Under 19 Women 4x- 2:36 pm, 30 Apr 2022, PDT Final B
  Shawnigan Lake RC (Dice, G) St. Michaels University School (Curry, E) Maple Bay Rowing Club (Westgate, C)      
60 Under 19 Women 4x- 2:44 pm, 30 Apr 2022, PDT Final A
Claremont Sports Institute (Lewis, E) Victoria City RC (Butterfield, M) Thunder Rowing Crew (Franke, E) Green Lake Rowing Club (Theobald, G) Brentwood College School (Carter, L) Vancouver Rowing Club (Reischer Craft, A)  
62 Under 17 Men 4x+ 2:52 pm, 30 Apr 2022, PDT Final B
Victoria City RC (Armstrong, K) Brentwood College School (Dahlstrom, F) St. Michaels University School (Zhang, T) St. George's School (Cherry, R) Vancouver College (Mui, M) Salt Spring Island Rowing Club (Papp, K)  
63 Under 17 Men 4x+ 3:00 pm, 30 Apr 2022, PDT Final A
Vancouver Rowing Club (Montano, T) Thunder Rowing Crew (Morden, N) St. George's School (Maijer, B) Oregon Rowing Unlimited (Koski, D) Victoria City RC (Finer, R) Vancouver College (Beese, A)  
64 Under 17 Women 4x+ 3:08 pm, 30 Apr 2022, PDT Final B
  Shawnigan Lake RC (Jackson, C) Brentwood College School (Goodall, S) Shawnigan Lake RC (Shepherd, E) Brentwood College School (Van Dender, R)    
65 Under 17 Women 4x+ 3:16 pm, 30 Apr 2022, PDT Final A
Victoria City RC (Anctil, M) Maple Bay Rowing Club (Prokopchuk, A) Oregon Rowing Unlimited (Whildin, K) Claremont Sports Institute (Szulc, T) Holy Names Academy (Hinz, E) St. Michaels University School (Denis, R)  
66 Under 19 Novice Men 8+ 3:24 pm, 30 Apr 2022, PDT Final A
Shawnigan Lake RC (Watkin, J) Brentwood College School (MacKenzie, M) Victoria City RC (Blue, D) Green Lake Rowing Club (Stephenson, D) St. Michaels University School (Brennan, J) Green Lake Rowing Club (Hart, I) Shawnigan Lake RC (Ackerman, T)
67 Under 19 Novice Women 8+ 3:32 pm, 30 Apr 2022, PDT Final B
  Shawnigan Lake RC (Muendel, M) Green Lake Rowing Club (Warner, O) Holy Names Academy (Castrodale, F) Victoria City RC (Bandy, C)    
68 Under 19 Novice Women 8+ 3:40 pm, 30 Apr 2022, PDT Final A
Brentwood College School (Holub, S) Green Lake Rowing Club (George, P) St. Michaels University School (Tan, A) Holy Names Academy (Hill, O) Victoria City RC (Fraser, S) Oregon Rowing Unlimited (Welch, A)  
70 Under 19 JV Men 4x- 3:56 pm, 30 Apr 2022, PDT Final A
Salt Spring Island Rowing Club (Williamson, G) Brentwood College School (McKinnon, L) Claremont Sports Institute (Guse, V) Oregon Rowing Unlimited (Hathaway, W) St. George's School (Leung, E) St. George's School (Maijer, B) Brentwood College School (OConnor, L)
72 Under 19 JV Women 4x- 4:04 pm, 30 Apr 2022, PDT Final A
Holy Names Academy (Spraker, M) Shawnigan Lake RC (Dobrikat, C) Salt Spring Island Rowing Club (Naphtail, M) Victoria City RC (Parfitt, Q) Green Lake Rowing Club (Wilder, L) Thunder Rowing Crew (Klein, N) Holy Names Academy (Koivu, M)
73 Under 17 Men 4+ 4:12 pm, 30 Apr 2022, PDT Heat 1
1 plus next 8 to Finals AB
  Brentwood College School (Dryden, P) Green Lake Rowing Club (Spoljaric, D)   St. Michaels University School (Zhang, T)    
74 Under 17 Men 4+ 4:20 pm, 30 Apr 2022, PDT Heat 2
1 plus next 8 to Finals AB
Brentwood College School (MacKenzie, M) Vancouver College (Bird, T) Victoria City RC (Finer, R) Shawnigan Lake RC (Lamotte, C) Green Lake Rowing Club (Stephenson, D)    
75 Under 17 Women 4+ 4:28 pm, 30 Apr 2022, PDT Heat 1
1 plus next 10 fastest to Finals AB
Holy Names Academy (Parks, M) Victoria City RC (Halliday, A) St. Michaels University School (Dietrich, M) Shawnigan Lake RC (McIntosh, A) Green Lake Rowing Club (Legere, G) (ex) Brentwood College School (Hitzbleck, L)  
76 Under 17 Women 4+ 4:36 pm, 30 Apr 2022, PDT Heat 2
1 plus next 10 fastest to Finals AB
Brentwood College School (Lam, V) Green Lake Rowing Club (Ryter, K) Maple Bay Rowing Club (Prokopchuk, A) Holy Names Academy (Garcia, A) Green Lake Rowing Club (George, P) Holy Names Academy (frossard, h)  
77 Under 19 Men 4+ 4:44 pm, 30 Apr 2022, PDT Heat 1
1 plus next 6 to Finals AB
Green Lake Rowing Club (Illing, B) Oregon Rowing Unlimited (Britten, L) Shawnigan Lake RC (Gillmore, I) Vancouver College (Khayam, L)      
78 Under 19 Men 4+ 4:52 pm, 30 Apr 2022, PDT Heat 2
1 plus next 6 to Finals AB
Brentwood College School (Parks, C) St. Michaels University School (Muller, M) Victoria City RC (Marcovitz, O) Claremont Sports Institute (Dillon, T)      
79 Under 19 Women 4+ 5:00 pm, 30 Apr 2022, PDT Heat 1
1 plus next 9 to Finals AB
Victoria City RC (Regosa, S) Oregon Rowing Unlimited (Scogna, Z) St. Michaels University School (Curry, E) Holy Names Academy (Telzrow, A) Holy Names Academy (Kalafatis, S) Green Lake Rowing Club (cohen, C)  
80 Under 19 Women 4+ 5:08 pm, 30 Apr 2022, PDT Heat 2
1 plus next 9 to Finals AB
Holy Names Academy (DeTuerk, J) Brentwood College School (Hockin, C) Shawnigan Lake RC (Anderson-Lindsay, W) Green Lake Rowing Club (Eamer, G) Maple Bay Rowing Club (Westgate, C)    
81 Under 17 Lwt72 Men 4+ 5:16 pm, 30 Apr 2022, PDT Heat 1
1 plus next 10 fastest to Finals AB
Oregon Rowing Unlimited (Harris, A) Vancouver College (Madruga, O) St. Michaels University School (Pressello, O) Shawnigan Lake RC (Pickens, J) St. George's School (Ma, X) Brentwood College School (Dahlstrom, F)  
82 Under 17 Lwt72 Men 4+ 5:24 pm, 30 Apr 2022, PDT Heat 2
1 plus next 10 fastest to Finals AB
Vancouver College (Tountas, C) St. George's School (Sun, K) Victoria City RC (Infante, G) Green Lake Rowing Club (Hart, I) Brentwood College School (Dryden, P)    
  Under 19 Men 4x- 5:32 pm, 30 Apr 2022, PDT Final A
    Thunder Rowing Crew () Oregon Rowing Unlimited ()      
83 Under 19 Lwt72 Men 2x 6:30 pm, 30 Apr 2022, PDT Time trial
12 fastest to Finals AB
Bow #1
Claremont Sports Institute (Stenstrom, K)
Bow #2
Shawnigan Lake RC (Pickens, B)
Bow #3
Thunder Rowing Crew (Orban, D)
Bow #4
Oregon Rowing Unlimited (Schoewe, G)
Bow #5
Victoria City RC (Wilson, J)
Bow #8
Nanaimo Rowing Club (Mckeever, S)
Bow #9
Claremont Sports Institute (Kim, Y)
83 Under 19 Lwt72 Men 2x 6:30 pm, 30 Apr 2022, PDT Time trial
12 fastest to Finals AB
Bow #10
Shawnigan Lake RC (Abell, I)
Bow #11
Brentwood College School (Forsyth, T)
Bow #12
Vancouver Rowing Club (Edmonds, K)
Bow #13
Vancouver College (Bousalis, P)
     
84 Under 19 Lwt63 Women 2x 6:45 pm, 30 Apr 2022, PDT Time trial
9 to Finals AB
Bow #14
Thunder Rowing Crew (Klein, N)
Bow #15
Victoria City RC (Cummings, S)
Bow #16
Shawnigan Lake RC (Hagen, A)
Bow #18
Salt Spring Island Rowing Club (McArthur, R)
Bow #19
Thunder Rowing Crew (Geiger, I)
Bow #20
Shawnigan Lake RC (Dobrikat, C)
Bow #21
Shawnigan Lake RC (Caine, O)
84 Under 19 Lwt63 Women 2x 6:45 pm, 30 Apr 2022, PDT Time trial
9 to Finals AB
Bow #22
Claremont Sports Institute (Zecher, T)
           
85 Under 17 Men 1x 7:00 pm, 30 Apr 2022, PDT Time trial
12 fastest to Finals AB
Bow #24
Salt Spring Island Rowing Club (Williamson, G)
Bow #25
Oregon Rowing Unlimited (Taylor, S)
Bow #26
Oregon Rowing Unlimited (Andersen, L)
Bow #27
Thunder Rowing Crew (Morden, N)
Bow #28
Thunder Rowing Crew (Gomez-Duran, O)
Bow #29
Burton Beach Rowing Club (Merrigan, Z)
Bow #30
Seattle Scullers (Lawrie, G)
85 Under 17 Men 1x 7:00 pm, 30 Apr 2022, PDT Time trial
12 fastest to Finals AB
Bow #31
Victoria City RC (Nordstrom, D)
Bow #32
Claremont Sports Institute (McCoy, Q)
Bow #33
Victoria City RC (Finer, R)
Bow #34
Vancouver Rowing Club (Smith, M)
     
86 Under 17 Women 1x 7:15 pm, 30 Apr 2022, PDT Time trial
11 to Finals AB
Bow #35
Nanaimo Rowing Club (Mckenzie, L)
Bow #36
Maple Bay Rowing Club (Campbell, Q)
Bow #37
Shawnigan Lake RC (Monkman, L)
Bow #38
Oregon Rowing Unlimited (Whildin, K)
Bow #39
Burton Beach Rowing Club (Rutschow, K)
Bow #40
Oregon Rowing Unlimited (Sopko, C)
Bow #41
Seattle Scullers (Cicero, F)
86 Under 17 Women 1x 7:15 pm, 30 Apr 2022, PDT Time trial
11 to Finals AB
Bow #42
Victoria City RC (Tzonev, W)
Bow #43
Brentwood College School (Kronis, S)
Bow #44
Brentwood College School (Rusman, N)
       
87 Under 19 Men 2x 7:30 pm, 30 Apr 2022, PDT Time trial
12 fastest to Finals AB
Bow #45
Shawnigan Lake RC (Platt, G)
Bow #46
Shawnigan Lake RC (Dyer, G)
Bow #47
Claremont Sports Institute (Schaefer, G)
Bow #48
Oregon Rowing Unlimited (Finn, T)
Bow #49
Thunder Rowing Crew (Sowle, H)
Bow #50
Burton Beach Rowing Club (Kelly, D)
Bow #51
Seattle Scullers (Adler, J)
87 Under 19 Men 2x 7:30 pm, 30 Apr 2022, PDT Time trial
12 fastest to Finals AB
Bow #52
Vancouver Rowing Club (Bystrom, O)
Bow #53
Brentwood College School (Sebastian, F)
Bow #54
Nanaimo Rowing Club (Rogers, p)
Bow #55
Victoria City RC (Reist, J)
Bow #56
Shawnigan Lake RC (Bogdanov, M)
Bow #57
Oregon Rowing Unlimited (Haas, A)
Bow #58
Thunder Rowing Crew (Labrie, N)
87 Under 19 Men 2x 7:30 pm, 30 Apr 2022, PDT Time trial
12 fastest to Finals AB
Bow #59
Maple Bay Rowing Club (Zierstedt, M)
Bow #60
Brentwood College School (Carlson, F)
Bow #61
Maple Bay Rowing Club (Hales, K)
       
88 Under 19 Women 2x 7:45 pm, 30 Apr 2022, PDT Time trial
12 fastest to Finals AB
Bow #62
Victoria City RC (Nordstrom, B)
Bow #63
Seattle Scullers (Finch, L)
Bow #64
Nanaimo Rowing Club (Maras-Hilling, E)
Bow #65
Salt Spring Island Rowing Club (Nickels, Q)
Bow #66
Holy Names Academy (Anderson, K)
Bow #67
Claremont Sports Institute (Lewis, E)
Bow #68
Thunder Rowing Crew (Harrop-Lopez, S)
88 Under 19 Women 2x 7:45 pm, 30 Apr 2022, PDT Time trial
12 fastest to Finals AB
Bow #69
Oregon Rowing Unlimited (Young, Z)
Bow #70
Vancouver Rowing Club (Reischer Craft, A)
Bow #71
Brentwood College School (Carter, L)
Bow #72
Holy Names Academy (Connelly-Smith, E)
     
69 Under 19 JV Men 4x- Cancelled Final B
             

61 records. Export as CSV