Race | Event | Start time ^ | Qualify | Lane 1 | Lane 2 | Lane 3 | Lane 4 | Lane 5 | Lane 6 | Lane 7 |
71 | Under 19 Lwt72 Men 1x | 7:00 am, 11 May 2014, PDT |
Time trial 6 fastest to Final |
Bow #2 Inlet Rowing Club () (ex) |
Bow #4 Nanaimo Rowing Club (Trebett, R) |
Bow #5 Claremont Secondary School (MacLean, D) |
Bow #6 Brentwood College School (Snidvongs, J) |
Bow #7 Vancouver Rowing Club (Djurasic, V) |
Bow #8 Shawnigan Lake RC (Daichendt, L) |
Bow #9 Deep Cove Rowing Club (Stewart, A) |
71 | Under 19 Lwt72 Men 1x | 7:00 am, 11 May 2014, PDT |
Time trial 6 fastest to Final |
Bow #10 Fort Langley Youth Rowing Society (Graham, N) |
Bow #11 Maple Bay Rowing Club (Brennan-McCann, L) |
Bow #12 Victoria City RC (Stanton, E) |
Bow #13 Thunder Rowing Crew (Minielly, T, T) |
Bow #14 Deep Cove Rowing Club (Dal-Santo, C) |
Bow #16 Claremont Secondary School (Meausette, K) |
Bow #17 Fort Langley Youth Rowing Society (Gulka, C) |
71 | Under 19 Lwt72 Men 1x | 7:00 am, 11 May 2014, PDT |
Time trial 6 fastest to Final |
Bow #18 Deep Cove Rowing Club (Argo, S) |
Bow #19 Nanaimo Rowing Club (O'Keeffe, J) |
Bow #21 Vancouver Rowing Club (Timinsky, V) |
Bow #22 Maple Bay Rowing Club (Kinnee, t) |
Bow #23 Thunder Rowing Crew (Minielly, B, B) |
Bow #25 Inlet Rowing Club () (ex) |
Bow #26 Fort Langley Youth Rowing Society (Gulka, S) |
71 | Under 19 Lwt72 Men 1x | 7:00 am, 11 May 2014, PDT |
Time trial 6 fastest to Final |
Bow #27 Vancouver College (Yamamoto, T) |
||||||
72 | Under 19 Lwt63 Women 1x | 7:15 am, 11 May 2014, PDT |
Time trial 6 fastest to Final |
Bow #29 Maple Bay Rowing Club (Brigham, K) |
Bow #30 Brentwood College School (Prekaski, M) |
Bow #31 Crofton House School (Girt, M) |
Bow #32 St. Andrews Regional High School (McCart, E) |
Bow #33 Vancouver Rowing Club (Song, C) |
Bow #36 Fort Langley Youth Rowing Society (Klootwyk, E) |
Bow #37 Victoria City RC (Farkas-Husbands, L) |
72 | Under 19 Lwt63 Women 1x | 7:15 am, 11 May 2014, PDT |
Time trial 6 fastest to Final |
Bow #38 Victoria City RC (Matthews, K) |
Bow #39 Maple Bay Rowing Club (Bond, R) |
Bow #40 Crofton House School (McCurdy, S) |
Bow #41 St. Andrews Regional High School (Gibbs, E) |
Bow #45 Victoria City RC (Scheel, K) |
Bow #46 Vancouver Rowing Club (Hamilton, T) |
|
73 | Under 17 Men 2x | 7:30 am, 11 May 2014, PDT |
Time trial 6 fastest to Final |
Bow #47 Victoria City RC (Keane, L) |
Bow #48 Nanaimo Rowing Club (Ewen-Holdom, M) |
Bow #49 Delta Deas Rowing Club (McCoy, A) |
Bow #50 Maple Bay Rowing Club (Johannsen, K) |
Bow #51 Fort Langley Youth Rowing Society (Camparmo, D) |
Bow #53 Shawnigan Lake RC (Halse, J) |
Bow #55 Brentwood College School (Ridenour, A) |
73 | Under 17 Men 2x | 7:30 am, 11 May 2014, PDT |
Time trial 6 fastest to Final |
Bow #56 Claremont Secondary School (Holmes, C) |
Bow #57 Vancouver Rowing Club (Witts, A) |
Bow #58 Inlet Rowing Club () (ex) |
Bow #59 Vancouver Rowing Club (Lin, D) |
Bow #60 Victoria City RC (Thomas, G) |
Bow #61 Maple Bay Rowing Club (Postuk, C) |
Bow #62 Inlet Rowing Club () (ex) |
73 | Under 17 Men 2x | 7:30 am, 11 May 2014, PDT |
Time trial 6 fastest to Final |
Bow #63 Victoria City RC (Chow, D) |
Bow #64 Claremont Secondary School (LINDER, S) |
Bow #67 Fort Langley Youth Rowing Society (Wick, T) |
Bow #69 Victoria City RC (Duncan, J) |
Bow #70 Maple Bay Rowing Club (Postuk, S) |
||
74 | Under 17 Women 2x | 7:45 am, 11 May 2014, PDT |
Time trial 6 fastest to Final |
Bow #71 Burnaby Lake Rowing Club (Hubbs, H) |
Bow #72 Crofton House School (Chen, G) |
Bow #73 Vancouver Rowing Club (Yang, L) |
Bow #74 Fort Langley Youth Rowing Society (Bailey, H) |
Bow #75 Inlet Rowing Club () (ex) |
Bow #78 St. Andrews Regional High School (Newton, E) |
Bow #79 Claremont Secondary School (Donnecke, S) |
74 | Under 17 Women 2x | 7:45 am, 11 May 2014, PDT |
Time trial 6 fastest to Final |
Bow #80 Delta Deas Rowing Club (Smith, J) |
Bow #81 Brentwood College School (Cheung, S) |
Bow #83 Maple Bay Rowing Club (Reid, B) |
Bow #84 Victoria City RC (Gribbon, E) |
Bow #85 Shawnigan Lake RC (Gorontzy-Slack, A) |
Bow #86 Victoria City RC (Webber, E) |
Bow #87 Shawnigan Lake RC (Chen, C) |
74 | Under 17 Women 2x | 7:45 am, 11 May 2014, PDT |
Time trial 6 fastest to Final |
Bow #88 Crofton House School (Dix, O) |
Bow #89 Fort Langley Youth Rowing Society (deKroon, N) |
Bow #90 Claremont Secondary School (Thornton, J) |
Bow #91 Delta Deas Rowing Club (Burt-Carrol, N) |
Bow #92 Maple Bay Rowing Club (Wallich, E) |
Bow #93 Victoria City RC (Svorkdal, A) |
Bow #94 Inlet Rowing Club () (ex) |
74 | Under 17 Women 2x | 7:45 am, 11 May 2014, PDT |
Time trial 6 fastest to Final |
Bow #95 Fort Langley Youth Rowing Society (Wolfe, A) |
Bow #96 Victoria City RC (Lorenzo, N) |
|||||
75 | Under 19 Men 8+ | 8:00 am, 11 May 2014, PDT |
Heat 1 3 to Final |
Victoria City RC (Gronsdahl, T) | Shawnigan Lake RC (Laumann Wallace, W) | St. George's School (Beach, R) | Vancouver College (Doyle, M) | |||
76 | Under 19 Men 8+ | 8:09 am, 11 May 2014, PDT |
Heat 2 3 to Final |
Vancouver College (vanderSande, M) | Brentwood College School (Rogers, E) | Victoria City RC (Ralph, D) (ex) | St. George's School (Moy, R) | |||
77 | Under 17 Men 8+ | 8:18 am, 11 May 2014, PDT |
Heat 1 3 to Final |
St. Michaels University School (Kahn, J) | Vancouver College (Muir, A) | Claremont Secondary School (Pacheco, S) | St. George's School (Elliott, M) | |||
78 | Under 17 Men 8+ | 8:27 am, 11 May 2014, PDT |
Heat 2 3 to Final |
Victoria City RC (Cabral, I) | Shawnigan Lake RC (Klimo, A) | Brentwood College School (Ridenour, A) | Vancouver College (Leong, C) | |||
79 | Under 19 Novice Men 4x+ | 8:36 am, 11 May 2014, PDT |
Heat 1 3 to Final |
Nanaimo Rowing Club (Cooper, L) | Maple Bay Rowing Club (Frick, C) | Vancouver Rowing Club (Underwood, L) | Fort Langley Youth Rowing Society (Matson, A) | Brentwood College School (Storey, S) | ||
80 | Under 19 Novice Men 4x+ | 8:45 am, 11 May 2014, PDT |
Heat 2 3 to Final |
Salt Spring Island Rowing Club (Fitzpatrick, K) | Brentwood College School (Pardo Suarez, D) | St. Michaels University School (Fenton, C) | Vancouver Rowing Club (Migut, R) | |||
81 | Under 17 Novice Men 4x+ | 8:54 am, 11 May 2014, PDT |
Heat 1 3 to Final |
St. Michaels University School (Gutierrez, R) | Shawnigan Lake RC (Wilke, M) (ex) | St. George's School (Tham, T) | Victoria City RC (Wiltsie, M) | Fort Langley Youth Rowing Society (Matson, A) | ||
82 | Under 17 Novice Men 4x+ | 9:03 am, 11 May 2014, PDT |
Heat 2 3 to Final |
Brentwood College School (Kenny, W) | Vancouver College (McDonnell, J) | Claremont Secondary School (Pacheco, S) | Victoria City RC (Prescott, A) | |||
83 | Under 17 Novice Women 4x+ | 9:12 am, 11 May 2014, PDT |
Heat 1 3 to Final |
Nanaimo Rowing Club (Montgomery, M) | Victoria City RC (Jacobs, B) | Claremont Secondary School (davenport, e) | Brentwood College School (McNeill, T) | |||
84 | Under 17 Novice Women 4x+ | 9:21 am, 11 May 2014, PDT |
Heat 2 3 to Final |
Claremont Secondary School (Dolezal, M) | Brentwood College School (West, T) | Crofton House School (Bebb, C) | Victoria City RC (Leslie, I) | |||
85 | Under 19 Men 1x | 9:30 am, 11 May 2014, PDT |
Final B |
Nanaimo Rowing Club (Aysals, D) | Maple Bay Rowing Club (Rogers, D) | St. Andrews Regional High School (Newton, R) | St. Michaels University School (Lelewski, T) | Shawnigan Lake RC (Sayer, C) | Claremont Secondary School (Miller, J) | |
86 | Under 19 Men 1x | 9:39 am, 11 May 2014, PDT |
Final A |
Collingwood School (Quicho, C) | Delta Deas Rowing Club (Hodgins, R) | Vancouver Rowing Club (Timinsky, V) | Claremont Secondary School (Muller, J) | St. Michaels University School (Marney, B) | ||
87 | Under 19 Women 1x | 9:48 am, 11 May 2014, PDT |
Final B |
Crofton House School (Lindsay, J) | Delta Deas Rowing Club (Nederend, R) | Deep Cove Rowing Club (Clark, E) | Fort Langley Youth Rowing Society (Harrison, E) | Thunder Rowing Crew (Hong, C) | Victoria City RC () | |
88 | Under 19 Women 1x | 9:57 am, 11 May 2014, PDT |
Final A |
Shawnigan Lake RC (Koehler, A) | Shawnigan Lake RC (Irwin, A) | Collingwood School (Mailey, M) | Claremont Secondary School (Donnecke, S) | Collingwood School (Danvers, B) | Victoria City RC (Taft, H) | |
89 | Under 15 Men 4x+ | 10:06 am, 11 May 2014, PDT |
Final A |
St. George's School (Liu, S) | Victoria City RC (Morino, B) | Shawnigan Lake RC (Murdy, K) | Victoria City RC (Ouellette, A) | Victoria City RC (Leslie, J) | ||
90 | Under 15 Women 4x+ | 10:15 am, 11 May 2014, PDT |
Final A |
Shawnigan Lake RC (Ganbaatar, K) | Victoria City RC (Malcolm, B) | Crofton House School (Drohan, M) (ex) | Maple Bay Rowing Club (Patel, A) | Shawnigan Lake RC (Fry, I) | Victoria City RC () | |
91 | Under 19 Men 8+ | 10:24 am, 11 May 2014, PDT |
Final A |
St. George's School (Beach, R) | Vancouver College (vanderSande, M) | Shawnigan Lake RC (Laumann Wallace, W) | Brentwood College School (Rogers, E) | Victoria City RC (Gronsdahl, T) | Victoria City RC (Ralph, D) (ex) | |
92 | Under 19 Women 8+ | 10:33 am, 11 May 2014, PDT |
Final A |
Brentwood College School (Florkow, F) | St. Michaels University School (White, C) | Victoria City RC (Filmer, C) | ||||
93 | Under 17 Men 8+ | 10:42 am, 11 May 2014, PDT |
Final A |
St. George's School (Elliott, M) | Victoria City RC (Cabral, I) | Vancouver College (Muir, A) | Brentwood College School (Ridenour, A) | St. Michaels University School (Kahn, J) | Shawnigan Lake RC (Klimo, A) | |
94 | Under 17 Women 8+ | 10:51 am, 11 May 2014, PDT |
Final A |
Brentwood College School (Novecosky, J) | Claremont Secondary School (Dolezal, M) | Victoria City RC (Ayres, E) | ||||
95 | Under 19 Lwt72 Men 1x | 11:00 am, 11 May 2014, PDT |
Final A |
Deep Cove Rowing Club (Argo, S) | Vancouver Rowing Club (Timinsky, V) | Deep Cove Rowing Club (Stewart, A) | Nanaimo Rowing Club (Trebett, R) | |||
96 | Under 19 Lwt63 Women 1x | 11:09 am, 11 May 2014, PDT |
Final A |
Vancouver Rowing Club (Song, C) | Brentwood College School (Prekaski, M) | Crofton House School (Girt, M) | Vancouver Rowing Club (Hamilton, T) | Victoria City RC (Farkas-Husbands, L) | Maple Bay Rowing Club (Bond, R) | |
97 | Under 19 JV Men 2x | 11:18 am, 11 May 2014, PDT |
Final A |
Victoria City RC (James, W) | Thunder Rowing Crew (Minielly, T, T) | Fort Langley Youth Rowing Society (Gulka, S) | St. Michaels University School (Williams, A) | Brentwood College School (Snidvongs, J) | Claremont Secondary School (MacLean, D) | |
98 | Under 19 JV Women 2x | 11:27 am, 11 May 2014, PDT |
Final A |
St. Andrews Regional High School (Gibbs, E) | Victoria City RC (Girard, R) | Crofton House School (McCurdy, S) | Brentwood College School (Barakso, C) | Crofton House School (Mohn, S) | Fort Langley Youth Rowing Society (Van Noort, R) | Thunder Rowing Crew (Little, K) |
99 | Under 19 Novice Men 4x+ | 11:36 am, 11 May 2014, PDT |
Final A |
Nanaimo Rowing Club (Cooper, L) | Vancouver Rowing Club (Migut, R) | Fort Langley Youth Rowing Society (Matson, A) | Salt Spring Island Rowing Club (Fitzpatrick, K) | Vancouver Rowing Club (Underwood, L) | St. Michaels University School (Fenton, C) | |
100 | Under 19 Novice Women 4x+ | 11:45 am, 11 May 2014, PDT |
Final A |
Brentwood College School (Bilton, C) | Fort Langley Youth Rowing Society (Wolfe, A) (ex) | Shawnigan Lake RC (Crick, H) | Crofton House School (Mauritz, S) | Maple Bay Rowing Club (Brouwer, T) | Claremont Secondary School (Rampon, J) | Victoria City RC (Groeneveld, R) |
101 | Under 17 JV Men 8+ | 11:54 am, 11 May 2014, PDT |
Final A |
Brentwood College School (Elmes, N) | Vancouver College (McDonnell, J) | Victoria City RC (Wiltsie, M) | St. George's School (Elliott, M) | St. George's School (Lin, G) | Victoria City RC (Beckett, K) | Victoria City RC (Chow, D) |
102 | Under 17 JV Women 8+ | 12:03 pm, 11 May 2014, PDT |
Final A |
Victoria City RC (Zwicker, B) | Brentwood College School (Krasny, E) | St. Michaels University School (Cairns, T) | Victoria City RC (McClelland, P) | |||
103 | Under 17 Men 2x | 12:12 pm, 11 May 2014, PDT |
Final A |
Victoria City RC (Duncan, J) | Victoria City RC (Chow, D) | Victoria City RC (Keane, L) | Brentwood College School (Ridenour, A) | Victoria City RC (Thomas, G) | Claremont Secondary School (Holmes, C) | |
104 | Under 17 Women 2x | 12:21 pm, 11 May 2014, PDT |
Final A |
Victoria City RC (Webber, E) | Burnaby Lake Rowing Club (Hubbs, H) | Victoria City RC (Gribbon, E) | Delta Deas Rowing Club (Smith, J) | Victoria City RC (Svorkdal, A) | Fort Langley Youth Rowing Society (Wolfe, A) | Vancouver Rowing Club (Yang, L) |
105 | Under 17 Novice Men 4x+ | 12:30 pm, 11 May 2014, PDT |
Final A |
St. George's School (Tham, T) | Claremont Secondary School (Pacheco, S) | Victoria City RC (Wiltsie, M) | Vancouver College (McDonnell, J) | St. Michaels University School (Gutierrez, R) | Victoria City RC (Prescott, A) | |
106 | Under 17 Novice Women 4x+ | 12:39 pm, 11 May 2014, PDT |
Final A |
Claremont Secondary School (davenport, e) | Victoria City RC (Leslie, I) | Victoria City RC (Jacobs, B) | Claremont Secondary School (Dolezal, M) | Nanaimo Rowing Club (Montgomery, M) | Crofton House School (Bebb, C) | |
107 | Under 19 Men 2- | 12:50 pm, 11 May 2014, PDT |
Final A |
Vancouver College (vanderSande, M) | Victoria City RC (Krakowec-Tickner, M) | Victoria City RC (Muth, A) | St. George's School (Hou, J) | St. George's School (Bebb, A) | St. George's School (Smith, R) | |
108 | Under 19 Women 2- | 12:59 pm, 11 May 2014, PDT |
Final A |
Victoria City RC (Cathrea, L) | Deep Cove Rowing Club (Dehaas, J) | Maple Bay Rowing Club (Brigham, K) | Victoria City RC (Polman, S) | Victoria City RC (Wolski, C) | Maple Bay Rowing Club (Dreger, H) |
47 records. Export as CSV