logo

Head/Tail of the Gorge 2023


Race Group Event Start time v Qualify Place 1 Place 2 Place 3 Place 4
60
result
Tail pm Masters Women 1x 1:15 pm, 15 Oct 2023, PDT Time trial
Place #1
Calgary Rowing Club (blackwell, p.)
(14:41.27)
Place #2
Vancouver Rowing Club (Clark, H.)
(15:56.07)
Place #3
Maple Bay Rowing Club (Luinenburg, O.)
(16:04.14)
Place #4
Deep Cove Rowing Club (Magrath, L.)
(16:16.77)
60
result
Tail pm Masters Women 1x 1:15 pm, 15 Oct 2023, PDT Time trial
Place #5
Vancouver Rowing Club (Whitcombe, K.)
(16:32.38)
Place #6
Vancouver Rowing Club (Gibson, D.)
(17:30.38)
   
59
result
Tail pm Open Women 1x 1:14 pm, 15 Oct 2023, PDT Time trial
Place #1
Victoria City RC ()
(14:29.29)
Place #2
Deep Cove Rowing Club (Posynick, B.)
(14:42.36)
Place #3
University of Calgary (Lawson, I.)
(15:04.98)
Place #4
Deep Cove Rowing Club (Scheffer, K.)
(15:59.71)
59
result
Tail pm Open Women 1x 1:14 pm, 15 Oct 2023, PDT Time trial
Place #5
University of Alberta (Wilbern, M.)
(16:14.34)
     
58
result
Tail pm Masters Men 1x 1:13 pm, 15 Oct 2023, PDT Time trial
Place #1
Unaffiliated (Canada) (Holthuis)
(14:29.86)
     
57
result
Tail pm Masters Women 2x 1:12 pm, 15 Oct 2023, PDT Time trial
Place #1
Maple Bay Rowing Club (Rutledge, R.)
(13:16.61)
Place #2
Gorge Narrows Rowing Club (Peters, J.)
(14:43.32)
Place #3
Deep Cove Rowing Club (Hicks, B.)
(14:57.65)
Place #4
Deep Cove Rowing Club (Fraser, T.)
(15:00.69)
57
result
Tail pm Masters Women 2x 1:12 pm, 15 Oct 2023, PDT Time trial
Place #5
Deep Cove Rowing Club (Staples, L.)
(15:16.18)
Place #6
Victoria City RC (Pattison, V.)
(15:26.72)
Place #7
Gorge Narrows Rowing Club (Pilcher, J.)
(15:55.09)
Place #8
Nanaimo Rowing Club (Knight, K.)
(16:09.99)
56
result
Tail pm Open Women 2x 1:11 pm, 15 Oct 2023, PDT Time trial
Place #1
Nanaimo Rowing Club (Mort, K.)
(13:23.83)
Place #2
University of Calgary (Chan, N.)
(13:54.91)
Place #3
University of British Columbia (Hovermale, P.)
(14:37.89)
Place #4
Victoria City RC (Hold, B.)
(14:39.58)
56
result
Tail pm Open Women 2x 1:11 pm, 15 Oct 2023, PDT Time trial
Place #5
University of Alberta (Yearley, S.)
(14:41.49)
Place #6
Edmonton Rowing Club (O'Reilly, L.)
(14:44.47)
Place #7
Shawnigan Lake RC (Young, K.)
(14:46.92)
Place #8
Renton Rowing Center (Jared, A.)
(14:49.6)
56
result
Tail pm Open Women 2x 1:11 pm, 15 Oct 2023, PDT Time trial
Place #9
University of Calgary (stott, s.)
(14:55.23)
Place #10
Deep Cove Rowing Club (Klassen, M.)
(15:19)
Place #11
Calgary Rowing Club (Przybylski, A.)
(15:20.35)
Place #12
Nanaimo Rowing Club (McKenzie, L.)
(15:29.02)
56
result
Tail pm Open Women 2x 1:11 pm, 15 Oct 2023, PDT Time trial
Place #13
Vancouver Rowing Club (Lindsay, T.)
(16:21.48)
Place #14
Renton Rowing Center (Stoughton, A.)
(16:33.8)
   
55
result
Tail pm Masters Mixed 4x- 1:10 pm, 15 Oct 2023, PDT Time trial
Place #1
Gorge Narrows Rowing Club (Morris, D.)
(12:12.83)
Place #2
Gorge Narrows Rowing Club (Dann, K.)
(12:50.09)
Place #3
Maple Bay Rowing Club (Britton-Foster, K.)
(13:01.23)
Place #4
Vancouver Rowing Club (Hanson, M.)
(13:20.37)
55
result
Tail pm Masters Mixed 4x- 1:10 pm, 15 Oct 2023, PDT Time trial
Place #5
Victoria City RC (Murthy, P.)
(14:08.23)
     
54
result
Tail pm Open Novice Women 8+ 1:09 pm, 15 Oct 2023, PDT Time trial
Place #1
University of Calgary (Pettigrew, B.)
(14:00.39)
Place #2
Vancouver Rowing Club (Trottier, E.)
(14:21.53)
Place #3
University of Victoria (Sealy, J.)
(14:26.01)
Place #4
Shawnigan Lake RC (Stelmakh, A.)
(19:48.73)
53
result
Tail pm Masters Men 4x- 1:08 pm, 15 Oct 2023, PDT Time trial
Place #1
Deep Cove Rowing Club (Richardson, B.)
(12:43.13)
Place #2
Gorge Narrows Rowing Club (Kettlewell, D.)
(13:55.61)
   
52
result
Tail pm Open Men 4+ 1:07 pm, 15 Oct 2023, PDT Time trial
Place #1
Victoria City RC (Blue, D.)
(11:48.91)
Place #2
University of Calgary (Rasmussen, E.)
(12:44.5)
Place #3
Vancouver Rowing Club (Bray, S.)
(13:10.96)
 
51
result
Tail pm Under 19 Men 4x+ 1:06 pm, 15 Oct 2023, PDT Time trial
Place #1
Shawnigan Lake RC (Ahtemenciuc, R.)
(15:35.71)
     
50
result
Tail pm Under 19 Men 4x- 1:05 pm, 15 Oct 2023, PDT Time trial
Place #1
Shawnigan Lake RC (Acton, A.)
(11:52.49)
Place #2
Calgary Rowing Club (Brambell, J.)
(12:22.53)
Place #3
Calgary Rowing Club (Seitz, H.)
(12:26.01)
Place #4
Shawnigan Lake RC (Hussey, M.)
(13:00.53)
50
result
Tail pm Under 19 Men 4x- 1:05 pm, 15 Oct 2023, PDT Time trial
Place #5
Renton Rowing Center (Powers, K.)
(13:05.96)
Place #6
Vancouver Rowing Club (Horte, E.)
(13:12.89)
Place #7
Deep Cove Rowing Club (Moola, O.)
(14:18.29)
Place #8
Gorge Narrows Rowing Club (Campbell, C.)
(14:38.63)
49
result
Tail pm Open Men 4x- 1:04 pm, 15 Oct 2023, PDT Time trial
Place #1
University of Calgary (Sander, D.)
(13:20.22)
Place #2
University of Alberta (Webb, S.)
(13:38.15)
Place #3
University of Calgary (Boyle, R.)
(17:34.09)
 
48
result
Tail pm Masters Men 8+ 1:03 pm, 15 Oct 2023, PDT Time trial
Place #1
Victoria City RC (Harrison, D.)
(12:02.89)
     
47
result
Tail pm Under 19 Men 8+ 1:02 pm, 15 Oct 2023, PDT Time trial
Place #1
Vancouver Rowing Club (Di Martino, L.)
(12:54.41)
     
46
result
Tail pm Open JV Men 8+ 1:01 pm, 15 Oct 2023, PDT Time trial
Place #1
University of Victoria (Ree, S.)
(11:11.23)
Place #2
University of British Columbia (Samson, C.)
(11:23.66)
   
45
result
Tail pm Open Men 8+ 1:00 pm, 15 Oct 2023, PDT Time trial
Place #1
University of British Columbia (Castelli, G.)
(10:24.22)
     
44
result
Tail am Masters Mixed 2x 9:57 am, 15 Oct 2023, PDT Time trial
Place #1
Gorge Narrows Rowing Club (Dibert, C.)
(12:22)
Place #2
Calgary Rowing Club (Kirker, C.)
(13:00.23)
Place #3
Gorge Narrows Rowing Club (Kettlewell, M.)
(13:05.62)
 
43
result
Tail am Open Men 1x 9:56 am, 15 Oct 2023, PDT Time trial
Place #1
Victoria City RC (Payne, S.)
(12:31.34)
Place #2
University of Calgary (Yan, L.)
(13:05.44)
Place #3
University of Calgary (OBrien, D.)
(13:20.28)
Place #4
Calgary Rowing Club (Boldt, S.)
(13:31.02)
43
result
Tail am Open Men 1x 9:56 am, 15 Oct 2023, PDT Time trial
Place #5
Deep Cove Rowing Club (Green, J.)
(13:45.71)
Place #6
University of Alberta (Snow, L.)
(13:56.41)
Place #7
Victoria City RC (Bolink, D.)
(14:10.41)
 
42
result
Tail am Masters Men 2x 9:55 am, 15 Oct 2023, PDT Time trial
Place #1
Maple Bay Rowing Club (Britton-foster, T.)
(11:01.31)
Place #2
Victoria City RC (Williamson, M.)
(14:07.32)
Place #3
Vancouver Rowing Club (PARSA, S.)
(14:23.83)
 
41
result
Tail am Open Men 2x 9:54 am, 15 Oct 2023, PDT Time trial
Place #1
Calgary Rowing Club (Davis, R.)
(11:48.12)
Place #2
University of Calgary (Bertin, Z.)
(11:49.96)
Place #3
University of Victoria (Davis, C.)
(11:55.92)
Place #4
Edmonton Rowing Club (Pederson, A.)
(11:58.37)
41
result
Tail am Open Men 2x 9:54 am, 15 Oct 2023, PDT Time trial
Place #5
Renton Rowing Center (Powers, K.)
(12:05.02)
Place #6
Calgary Rowing Club (Pohl, M.)
(12:23.54)
Place #7
Edmonton Rowing Club (Johnson, J.)
(12:45.86)
Place #8
Renton Rowing Center (Schneider, R.)
(13:50.64)
41
result
Tail am Open Men 2x 9:54 am, 15 Oct 2023, PDT Time trial
Place #9
University of Calgary (Dizon, L.)
(13:51.27)
Place #10
Shawnigan Lake RC (Tiurpenko, N.)
(13:59.37)
Place #11
Deep Cove Rowing Club (Moola, O.)
(14:13.38)
 
40
result
Tail am Masters Women 4x- 9:53 am, 15 Oct 2023, PDT Time trial
Place #1
Victoria City RC (Lukat, T.)
(12:14.42)
Place #2
Deep Cove Rowing Club (Fraser, T.)
(12:31.48)
Place #3
Deep Cove Rowing Club (Lymburner, J.)
(12:54.44)
Place #4
Vancouver Rowing Club (Hanson, M.)
(13:26.21)
40
result
Tail am Masters Women 4x- 9:53 am, 15 Oct 2023, PDT Time trial
Place #5
Maple Bay Rowing Club (thibodeau, K.)
(13:26.56)
Place #6
Victoria City RC (Hilborn, A.)
(14:00.67)
Place #7
Victoria City RC (Keay, L.)
(16:08.53)
 
39
result
Tail am Open Women 4+ 9:52 am, 15 Oct 2023, PDT Time trial
Place #1
University of British Columbia (Davis, D.)
(13:10.03)
     
38
result
Tail am Under 19 Women 4x+ 9:51 am, 15 Oct 2023, PDT Time trial
Place #1
Shawnigan Lake RC (Cidrao Parente, L.)
(15:15.86)
     
37
result
Tail am Open Novice Men 8+ 9:50 am, 15 Oct 2023, PDT Time trial
Place #1
University of Victoria (Holthuis, J.)
(10:52.53)
Place #2
University of Victoria (Spat, C.)
(11:38.35)
Place #3
Vancouver Rowing Club (Pini, C.)
(13:20.02)
Place #4
University of Calgary (Vanhooren, L.)
(13:41.1)
36
result
Tail am Under 19 Women 4x- 9:49 am, 15 Oct 2023, PDT Time trial
Place #1
Calgary Rowing Club (BRENNAN, K.)
(12:39.93)
Place #2
Edmonton Rowing Club (Hoskins, S.)
(12:55.55)
Place #3
Shawnigan Lake RC (Morton, E.)
(13:18.37)
Place #4
Renton Rowing Center (Jared, A.)
(13:52.89)
36
result
Tail am Under 19 Women 4x- 9:49 am, 15 Oct 2023, PDT Time trial
Place #5
Calgary Rowing Club (Cherwonka, K.)
(13:58.71)
Place #6
Deep Cove Rowing Club (Scheffer, K.)
(14:09.75)
Place #7
Edmonton Rowing Club (Zelyck, S.)
(14:11.01)
 
35
result
Tail am Open Women 4x- 9:48 am, 15 Oct 2023, PDT Time trial
Place #1
University of Calgary (Rogers, M.)
(12:55.69)
Place #2
Edmonton Rowing Club (Jones Pederson, J.)
(13:00.68)
Place #3
University of Alberta (Wilbern, M.)
(13:01.74)
Place #4
University of Calgary (Burns, J.)
(13:28.65)
35
result
Tail am Open Women 4x- 9:48 am, 15 Oct 2023, PDT Time trial
Place #5
University of Calgary (Traub, B.)
(14:47.07)
Place #6
University of Alberta (Campbell, O.)
(16:28.77)
   
34
result
Tail am Masters Mixed 8+ 9:47 am, 15 Oct 2023, PDT Time trial
Place #1
Corvallis Rowing Club (Friman, B.)
(12:04.69)
     
33
result
Tail am Under 19 Women 8+ 9:46 am, 15 Oct 2023, PDT Time trial
Place #1
Vancouver Rowing Club (Grames-Webb, Z.)
(12:31.25)
Place #2
Calgary Rowing Club (Astridge, K.)
(12:40)
   
32
result
Tail am Open JV Women 8+ 9:45 am, 15 Oct 2023, PDT Time trial
Place #1
University of British Columbia (Breen, K.)
(10:56.5)
Place #2
University of British Columbia (Hiscox, L.)
(11:33.32)
Place #3
University of Victoria (Stormont, S.)
(11:34.99)
Place #4
University of Victoria (van Oostwaard, G.)
(12:36.39)

43 records. Export as CSV

If appropriate, the next race for a crew is shown as race number, race type, lane number.