logo

Island Summer Regatta 2022


 
  Page 1/3Next Page >

Show 10 25 50 100 250 per page Show all

Race Group Event Start time v Qualify Place 1 Place 2 Place 3 Place 4 Place 5 Place 6 Place 7
81
result
Heats or Finals for Sunday Finals Under 17 Women 1x 7:00 pm, 9 Jul 2022, PDT Heat 3
1 plus next 11 fastest to Finals AB
Thunder Rowing Crew (Shaw, G)*
(8:28.52)
Victoria City RC (watson, k)*
(8:40.82)
Calgary Rowing Club (Bailey, O)*
(8:50.9)
Claremont Sports Institute (Szulc, T)*
(8:51.5)
     
80
result
Heats or Finals for Sunday Finals Under 17 Women 1x 6:52 pm, 9 Jul 2022, PDT Heat 2
1 plus next 11 fastest to Finals AB
Calgary Rowing Club (Brennan, K)*
(8:23.04)
Victoria City RC (Rusman, N)*
(8:23.95)
Claremont Sports Institute (Graham, S)*
(8:49.09)
Victoria City RC (How, D)*
(8:49.99)
Delta Deas Rowing Club (Wrobel, N)*
(9:15.3)
   
79
result
Heats or Finals for Sunday Finals Under 17 Women 1x 6:44 pm, 9 Jul 2022, PDT Heat 1
1 plus next 11 fastest to Finals AB
Claremont Sports Institute (Zecher, T)*
(8:30.37)
Calgary Rowing Club (Larochelle, M)*
(8:58.18)
Victoria City RC (Mukuhanana, T)*
(9:06.82)
Calgary Rowing Club (Popa, S)*
(9:08.69)
Gorge Narrows Rowing Club (Zatylny, K)*
(9:37.9)
   
78
result
Heats or Finals for Sunday Finals Under 19 Novice Men 1x 6:36 pm, 9 Jul 2022, PDT Heat 2
1 plus next 7 to Finals AB
Nanaimo Rowing Club (Mckeever, S)*
(8:07.11)
Victoria City RC (Simbeck, D)*
(8:08.89)
Calgary Rowing Club (Youzwishen, J)*
(8:46.19)
Victoria City RC (Kotze, H)*
(9:00.57)
     
77
result
Heats or Finals for Sunday Finals Under 19 Novice Men 1x 6:28 pm, 9 Jul 2022, PDT Heat 1
1 plus next 7 to Finals AB
Victoria City RC (Seding, L)*
(7:47.01)
Thunder Rowing Crew (Gouglas, N)*
(8:25.71)
Vancouver Rowing Club (O'Sullivan, C)*
(8:44.65)
Victoria City RC (Carlson, J)*
(9:37.44)
Claremont Sports Institute (Lin, B)*
(10:21.9)
   
75
result
Heats or Finals for Sunday Finals Masters Men 4x- 6:12 pm, 9 Jul 2022, PDT Heat 1
3 to Final
Victoria City RC (Harrison, D)*
(3:37.61)
Nanaimo Rowing Club (Messer, N)*
(3:38.47)
Shuswap Association for Rowing and Paddling (Miege, D)*
(4:09.12)
       
74
result
Heats or Finals for Sunday Finals Under 19 Mixed 2x 6:04 pm, 9 Jul 2022, PDT Heat 2
1 plus next 8 to Finals AB
Claremont Sports Institute (Ommundsen, H)*
(7:34.76)
Vancouver Rowing Club (Reischer Craft, A)*
(7:36.17)
Victoria City RC (Rowland, L)*
(8:02.05)
Maple Bay Rowing Club (Buckland, T)*
(8:30.13)
Shuswap Association for Rowing and Paddling (Ely, P)*
(9:41.41)
   
73
result
Heats or Finals for Sunday Finals Under 19 Mixed 2x 5:56 pm, 9 Jul 2022, PDT Heat 1
1 plus next 8 to Finals AB
Vernon Rowing and Dragon Boat Club (Masyte, E)*
(7:33.1)
Claremont Sports Institute (Turner, J)*
(7:33.78)
Shuswap Association for Rowing and Paddling (Miege, H)*
(8:40.37)
Victoria City RC (Sjoquist, N)*
(8:53.25)
     
70
result
Heats or Finals for Sunday Finals Under 19 Women 4x- 5:48 pm, 9 Jul 2022, PDT Heat 2
3 to Final
Thunder Rowing Crew (Shaw, G)*
(7:46.1)
Calgary Rowing Club (Towes, S)*
(8:09.68)
         
69
result
Heats or Finals for Sunday Finals Under 19 Women 4x- 5:40 pm, 9 Jul 2022, PDT Heat 1
3 to Final
Calgary Rowing Club (Ferraro, C)*
(7:58.53)
Delta Deas Rowing Club (Cowie, K)*
(8:29.18)
         
68
result
Heats or Finals for Sunday Finals Masters Women 1x 5:32 pm, 9 Jul 2022, PDT Heat 2
1 plus next 8 to Finals AB
Nanaimo Rowing Club (Mort, K)*
(4:44.75)
Gorge Narrows Rowing Club (Morris, D)*
(4:56.57)
Maple Bay Rowing Club (Britton-Foster, K)*
(5:08.39)
Calgary Rowing Club (Wilderdijk, M)*
(5:26.73)
Victoria City RC (Coosemans, A)*
(6:03.48)
   
67
result
Heats or Finals for Sunday Finals Masters Women 1x 5:24 pm, 9 Jul 2022, PDT Heat 1
1 plus next 8 to Finals AB
Victoria City RC (Linton, A)*
(5:00.2)
Gorge Narrows Rowing Club (Bancroft, O)*
(5:20.14)
Gorge Narrows Rowing Club (Low, S)*
(5:40.46)
Gorge Narrows Rowing Club (Johnstone, H)*
(5:42.44)
     
66
result
Heats or Finals for Sunday Finals Under 19 Novice Women 2x 5:16 pm, 9 Jul 2022, PDT Heat 2
3 to Final
Victoria City RC (Stapf, J)*
(9:05.66)
Maple Bay Rowing Club (Campbell, Q)*
(10:09.42)
Victoria City RC (Gibson, A)*
(11:59.55)
       
65
result
Heats or Finals for Sunday Finals Under 19 Novice Women 2x 5:08 pm, 9 Jul 2022, PDT Heat 1
3 to Final
Victoria City RC (Halliday, A)*
(9:19.24)
Calgary Rowing Club (Brown, D)*
(9:19.54)
Shuswap Association for Rowing and Paddling (Mills, A)*
(9:35.14)
       
64
result
Heats or Finals for Sunday Finals Under 17 Men 2x 5:00 pm, 9 Jul 2022, PDT Heat 3
1 plus next 12 to Finals ABC
Maple Bay Rowing Club (Price, O)*
(7:51.85)
Victoria City RC (Finer, R)*
(8:27.27)
Vancouver Rowing Club (Karim, F)*
(8:42.17)
Delta Deas Rowing Club (McMartin, T)*
(8:56.92)
Shuswap Association for Rowing and Paddling (Ely, P)*
(9:01.63)
   
63
result
Heats or Finals for Sunday Finals Under 17 Men 2x 4:52 pm, 9 Jul 2022, PDT Heat 2
1 plus next 12 to Finals ABC
Thunder Rowing Crew (Gomez-Duran, O)*
(7:30.35)
Victoria City RC (Powell, M)*
(7:45.55)
Vancouver Rowing Club (Bishop, D)*
(8:32.57)
Claremont Sports Institute (Mcfeely, M)*
(8:57.12)
Delta Deas Rowing Club (Rosler, E)*
(11:42.79)
   
62
result
Heats or Finals for Sunday Finals Under 17 Men 2x 4:44 pm, 9 Jul 2022, PDT Heat 1
1 plus next 12 to Finals ABC
Claremont Sports Institute (Dutchak, C)*
(7:34.19)
Thunder Rowing Crew (Orban, D)*
(7:41.32)
Victoria City RC (Sjoquist, N)*
(7:43.92)
Calgary Rowing Club (Brambell, J)*
(7:56.32)
Delta Deas Rowing Club (Mikhailov, P)*
(9:10.12)
   
61
result
Saturday Grouped Events Open Men 1x 4:36 pm, 9 Jul 2022, PDT Final A
University of Victoria (DiPompeo, G)
Lwt
(7:17.89)
University of Victoria (Thompson, M)
Lwt
(7:22.85)
University of Victoria (garcia-alvarez, A)
(7:28.01)
Fort Langley Community Rowing Club (meindertsma, m)
(7:52.92)
University of Victoria (Novak, J)
(8:00.33)
   
60
result
Saturday Grouped Events Open Men 1x 4:28 pm, 9 Jul 2022, PDT Final B
University of Victoria (Miller, A)
Lwt
(7:20.03)
University of Victoria (Batek, O)
Lwt
(7:21.78)
University of Victoria (Payne, S)
(7:31.95)
University of Victoria (Ross, S)
(7:35.27)
University of British Columbia (rener, b)
Lwt
(7:35.82)
University of British Columbia (Courteau-Godmaire, H)
Lwt
(7:44.21)
 
59
result
Saturday Grouped Events Open Men 1x 4:20 pm, 9 Jul 2022, PDT Final C
Calgary Rowing Club (Larochelle, A)
U19
(7:37.87)
Victoria City RC (Joiner, A)
U19
(7:46.33)
Vancouver Rowing Club (Bystrom, O)
U19
(7:49.65)
Claremont Sports Institute (Kim, Y)
U19
(7:50.12)
Claremont Sports Institute (Wolfelsperger, F)
U19
(8:10.12)
Claremont Sports Institute (Lewis, C)
(8:26)
 
58
result
Saturday Grouped Events Open Men 1x 2:40 pm, 9 Jul 2022, PDT Final D
Fort Langley Youth Rowing Society (Battistel, A)
U19
(9:00.57)
Thunder Rowing Crew (Morden, N)
U19
(9:23.12)
Fort Langley Youth Rowing Society (Davis, C)
U19
(9:28.38)
Vancouver Rowing Club (Clark, J)
U19
(9:32.36)
Burnaby Lake Rowing Club (Liu, E)
Lwt
(10:31.57)
Maple Bay Rowing Club (Buckland, T)
U19
(11:59.74)
 
56
result
Saturday Grouped Events Open Men 2- 2:28 pm, 9 Jul 2022, PDT Final A
University of Victoria (Day, M)
(7:57.68)
University of British Columbia (Shorter, M)
(8:03.71)
University of Victoria (Carr, A)
(8:11.83)
University of British Columbia (Harris, S)
(8:14.07)
Thunder Rowing Crew (Muir, L)
U19
(8:30.73)
University of British Columbia (Kucera, N)
(9:00.24)
 
55
result
Saturday Grouped Events Open Men 2- 2:20 pm, 9 Jul 2022, PDT Final B
Thunder Rowing Crew (Scaccabarozzi, P)
U19
(8:04.14)
Nanaimo Rowing Club (Mckeever, S)
(8:34.71)
         
54
result
Saturday Grouped Events Open Women 2x 2:12 pm, 9 Jul 2022, PDT Final A
University of Victoria (olsen, G)
(7:59.73)
Calgary Rowing Club (Javra, K)
U19
(8:04.54)
University of Victoria (Simpson, A)
(8:07.93)
Simon Fraser University (Pepin, W)
(8:20.08)
University of Victoria (Chamberlain, H)
(8:26.04)
Claremont Sports Institute (Szulc, T)
U19
(8:35.9)
 
53
result
Saturday Grouped Events Open Women 2x 2:04 pm, 9 Jul 2022, PDT Final B
Thunder Rowing Crew (Witts, N)
U19
(8:15.92)
Calgary Rowing Club (Ferraro, C)
U19
(8:16.92)
University of British Columbia (Stevenson, A)
(8:27.54)
Delta Deas Rowing Club (Zenin-Segrc, A)
U19
(8:31.59)
Delta Deas Rowing Club (Foreman, J)
(8:47.11)
Fort Langley Community Rowing Club (Stokes, R)
(8:47.22)
 
 
  Page 1/3Next Page >

Show 10 25 50 100 250 per page Show all

66 records. Export as CSV

If appropriate, the next race for a crew is shown as race number, race type, lane number.